O autorze
Od niedawna w naTemat zajmuję się pisaniem tekstów redakcyjnych, które można przeczytać tutaj.

Kontakt: weronika.j.lewandowska@gmail.com

Walczenie o godność gołym biustem jest jak puszczanie się dla cnoty – krótko w sprawie Femenu

Femen
Femen
Dziewczyny z Femenu są dla mnie jedynie ładnymi awanturnicami. Zupełnie nie przekonują mnie ich metody działania w momencie, kiedy na przykład walczą o to, aby Google lepiej filtrowało zdjęcia nagich kobiet, same doprowadzając do ich produkowania. To tak jakby Bob Geldof chciał zwrócić uwagę świata na problem głodu podpalając dla zabawy kilka hektarów pól uprawnych.

Nie chcę wydać się przesadnie pruderyjna, ale nie czuję się dobrze, kiedy interesy kobiet są reprezentowane przez nagi biust i histeryczny krzyk. To nie manifestuje mojego prawa do godności. Wręcz przeciwnie. Gdybym sama biegała nago po mieście nie czułabym się godnie. Postrzeganie kobiet na Ukrainie jako tanich prostytutek również trudno poprawić rozbieraniem się za darmo.

Ucięcie krzyża piłą mechaniczną to już kompletna bzdura. Ponownie: nie jestem mocno religijna, ale oglądanie filmu z tego zajścia mnie wręcz przeraziło. I w imię czego to się stało? W imię obrony Pussy Riot? Nie sądzę, aby to okazało się dla nich pomocne. Chyba tak marny i niewymagający nawet wyjścia z domu krok jak podpisanie petycji w ich sprawie byłby lepszy. Bo to im raczej mogło tylko zaszkodzić.

Faktycznie, dziewczyny robią wokół siebie dużo szumu, który można by jakoś dobrze wykorzystać. Nie mam absolutnie nic przeciwko mocnym manifestacjom, nietypowym protestom, które będąc wychowana na nauce historii sztuki, traktuję z reguły jako dobry artystyczny performance. Niewiele rzeczy jest w stanie mnie zaszokować, urazić i obrzydzić. Jednak akcje Femenu są dla mnie okropne, właśnie ze względu na wspomnianą wcześniej hipokryzję. Walka o godność gołym biustem jest jak puszczanie się dla cnoty. Jest jak prośba o pokój przy pomocy karabinów.


Chciałabym, aby walczono „o mnie” kiedyś w taki sposób, żebym nie wstydziła się przyłączyć.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...